Nalehko

11. září 2016 v 13:00 |  Recenze
Jeden z hitů letošního léta. Nalehko od Clary Bensen. Ona a Jeff vyrazili na neobvyklou cestu (rozhodně pro většinu z nás). Na 213 stránkách najdete romantiku, nejistotu, krásná místa, problémy. Jo, a vážně se to stalo.


Musím se přiznat, že obálka knihy mě trošku zklamala. Rozhodně zaujme díky barvám, ale působí na mě trošku lacině. Chápu symboliku zelených šatů a červených kalhot jako cestovního úboru Clary a Jeffa, ale myslím si, že obálka šla zkrátka zpracovat trochu lépe. Proto jsem knihu nosila bez ní, zelená na mě působila mnohem příjemněji.

Clara líčí cestu z Instanbulu do Londýna, na kterou se s Jeffem vydali. Mezitím se vrací k momentu, kdy se s Jeffem seznámila, jak se jejich vztah vyvíjel (respektive stále vyvíjí) a jak vlastně k této cestě dospěli. Také se vrací ke své vlastní minulosti a to hlavně k době, kdy měla problémy s úzkostí a depresemi. Tyto části jsou do příběhu putování vložené celkem nenásilně. Clara si jednoduše na tyto chvíle vzpomíná při cestě na základě různých podnětů, které jí něco z jejího života připomenou. Tyhle části pomáhaly utvářet Clařinu osobnost, ale zároveň mi přišlo, že mohly být kratší.

V knize je spousta odkazů na různé osobnosti - filosofy, literární autory - a jejich citáty a myšlenky. Ty se objevují právě třeba v pasážích o nemoci Clary, ale také v místech, kde řeší vztah s Jeffem. Ten totiž není vůbec jednoduchý a je založený na "experimentu", volnosti a nejistotě. Clara se vypořádává s novým způsobem cestování, s Jeffem, se svými pocity. Velmi intimně popisuje různé aspekty cestování a každodenních problémů, které ve většině příběhů chybí.

Trošku mi přišlo, že na úrok řešení vztahu s Jeffem a Clařiny nemoci, trpí části o navštívených místech a samotném cestování. Ty podle mě mohly být více rozvinuté, detailnější. Líbilo se mi ale, že byly zmíněné i třeba nějaké historické události nebo kontexty k navštíveným místům. A to takovou milou, jemnou formou.

Jeffa budete asi chvílemi nechápat, kroutit hlavou, pohoršovat se nebo se na druhou stranu budete smát, nevěřícně zírat a toužit zažít takovou spontánnost také. Nebo všechno dohromady. Je to člověk s životem plným šíleností, bláznivých nápadů a lehkosti.

Kniha se dobře četla a k (podle počasí stále) letnímu čtení a navození cestovní nálady je jako stvořená. Tento styl cestování je určitě velmi dobrodružný a zdá se, že se člověk zase naučí něco nového. Já však stále váhám, jestli bych to dokázala...

Tak zase zpátky ke knížce, knihomolové!

Niky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aires Aires | Web | 11. září 2016 v 14:11 | Reagovat

Moc pěkná recenze :) Také jsem knihu zrovna dočetla :) Čekala jsem více cestování a vtipu, méně filosofie :) Ale i tak se moc dobře četla :)

2 casproknihomola casproknihomola | 13. září 2016 v 10:36 | Reagovat

[1]: Moc děkuju, tvoje recenze se mi také líbí. Koukám, že máme dokonce na knihu stejný názor :)

3 Infinity Infinity | Web | 14. září 2016 v 0:19 | Reagovat

Krásná recenze! Kniha mě moc láká, asi se do ní taky brzy pustím. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama