Dilema knihomolské

3. srpna 2016 v 10:42 |  Život s knihou
Jako správný knihomol jsem dlouholetá členka naší městské knihovny. Ještě na základce jsem v knihovně trávila skoro každou chvilku a pak si ve škole četla pod lavicí. Znáte to. Z kapesného stačilo zaplatit pár korun a měla jsem přísun knížek na celé tři měsíce.Knihovna je pro mě hlavně taková oáza klidu, vůní a jistoty. Známé prostředí, známá tvář ochotné paní knihovnice. Ta vždycky ví, kde jakou knížku hledat nebo dobře poradí, co by se mi mohlo líbit. Je to prostě člověk na správném místě - na stole otevřenou knížku a hrnek s kávou nebo čajem. A taky dává knihovně náležitou péči.

Postupem času ale přišlo dilema. Niky, už jsi velká holka. Můžeš si dovolit koupit nějakou tu knížku. Jenže obojí (knihovna i knihkupectví) má něco do sebe. Pojďme si to shrnout.

To je prostě místo, které má svojí atmosféru. Když se nad tím zamyslím, stojím tam vlastně mezi miliony příběhů milionů postav. A pak taky mezi miliony příběhů jednotlivých knížek. Tuhle někdo polil, tuhle někdo četl hodněkrát, tahle se mnou byla na dovolené. A to mě prostě nepřestává fascinovat. A pak ta vůně. Vůně knížek a papíru.

V knihovně každý cítí tu tíhu slavnostního momentu a snaží se být co nejpotišejší. Každý má prostor a klid na prohlížení knížek. Paní knihovnice na nikoho nespěchá. Můžu se posadit na stoličku, kousek si přečíst, prohlížet si. Už vím, kde mám co hledat, což mi hodně usnadňuje orientaci. Najdu tady i starší knížky, klasickou literaturu, stará čísla časopisů. Velkou výhodou je, že pokud mě knížka nakonec nezaujala nebo mě nebaví, můžu jí vrátit. A to se mi už několikrát hodilo. Bohužel ne vždycky je v knihovně to, co chci a nové knížky jsou hned rozebrané. Čekání na rezervovanou knížku se navíc může pěkně protáhnout.

Oproti tomu v knihkupectví mají nové tituly k dispozici hned (pokud je samozřejmě nevyprodají, než tam přijdu). A knihy jsou pak MOJE. Můžu si je doma postavit do knihovny a pak se na ně chodit dívat, vracet se k nim, psát si do nich poznámky, polít aniž bych musela platit pokutu. Taky se můžu (ne vždy) rozhodnout, jestli chci paperback nebo pevnou vazbu. Jasně, je to investice, ale do mě. Do mé radosti, do mé pohody, do mé vášně.

Nemám ale ráda, když je knihkupectví nepřehledné a tak nevím, co mám kde vlastně hledat, co kam patří. A nemám tam takový "ten" klid. V knihkupectví je pořád někdo. Ať už prodavačka, která sleduje, co právě děláte (asi jsem jen zbytečně paranoidní?) nebo prostě další nakupující. Tohle pohodlně řeší nakupování na internetu. A ta radost, když přijde balíček domů. No není to nádhera?

Rozhodla jsem se pro kompromis a řídím se tím, na co mám zrovna chuť. A co vy? Jak tohle "dilema" řešíte a kam chodíte radši?

A pak už rychle ke knížce, knihomolové!

Niky
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 3. srpna 2016 v 20:13 | Reagovat

Já na knihovnu nedám dopustit. A pak se dostávám do vtipných situací, když mám napučovány knihy z pěti různých knihoven a čekám, až přijde e-mail s předupomínkou, které mám kam vrátit. :D Hodně se to hodí především v případě povinné četby, které mám vážně hodně a její nákup by mě brzy zruinoval.
Nicméně knížky si i kupuju. Většinou ty od svých oblíbených autorů nebo novinky, co mě vážně zaujmou. Pečlivě se starám i o svou sbírku klasiky, která se utěšeně rozrůstá. :D
Za mě tak půl na půl. Mám ráda své vlastní knihy, ale mám ráda i knihovnu. Přeci jenom - můj pokoj není nafukovací a nemusím mít každou knihu. Pokud si chci něco přečíst, ale nejsem si jistá, jestli mě to zaujme, knihovna nikdy nezklame.

2 Myanmar Myanmar | Web | 4. srpna 2016 v 11:49 | Reagovat

Knihovna je skvělá a neumím si představit, že bych neměla průkazku, Ale to mi nebrání kupovat knihy v děsivém množství :D

3 casproknihomola casproknihomola | 4. srpna 2016 v 20:27 | Reagovat

[1]: Taky si toho kolikrát napůjčím, že ani nevím, které mám vrátit :-) A na tu povinnou četbu se to opravdu hodí.

[2]: Jsem ráda, že je to vlastně všude stejné :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama