Čtení v tempu závodníka

24. srpna 2016 v 13:46 |  Život s knihou
Krásnou středu všem knihomolům!

Konec srpna se nezadržitelně blíží a konec mého volna pomaličku taky. V knihovně se na mě smějí nepřečtené knihy a já se šíleně těším, až na ně přijde řada. Když totiž dočtu knihu, nastává poměrně dlouhé rozhodování, kterou číst jako další. Ptám se přítele, rozpočítávám, čtu dokola anotace a rozmýšlím, do které další se začtu. Nejradši bych totiž četla všechny najednou!


To mě přivádí k tématu, na které jsem poslední dobou celkem často narážela - čtení více knih najednou. Upřímně jsem vždy četla knihy postupně. Přečetla jsem jednu, podle nálady vybrala další a tak dále. S tímhle systémem jsem celkem spokojená. Je pravda, že se našly knihy, které jsem četla déle a neměla na ně zrovna náladu. Nikdy jsem ale neuvažovala o čtení více knih najednou. Až do teď!

Momentálně mám rozečtené P. S. od Ani Geislerové, Co mě naučil tučňák od Toma Michella a ještě se chystám na Eragona od Christophera Paoliniho. Je to takový můj první pokus o "multi" čtení. Co mě k tomu vedlo? Především lhůta pro vrácení knih v knihovně (P. S. a Eragon) a touha po čtení o tučňákovi. Každá ves, jiný pes. Já vím.

PéeSko je fajn v tom, že jednotlivé fejetony jsou kraťoučké a hodí se ráno ke snídani nebo při krátkém čekání. Nemají souvislý děj a neplete se mi to s tučňákem. Eragon je fantasy a tudíž splést si draka s tučňákem taky nejde (aspoň v to doufám). I přesto mám obavy. Co pocity z knih? Co myšlenky? Nepomísí se mi v hlavě všechno dohromady? A není lepší číst pomalu, s klidem a kvalitně než ve spěchu a kvantitativně?

"Úkolem" knihomola je číst. To bezesporu. Ale taky bychom měli mít čas se nad knihou zamyslet, popřemýšlet o ní, nechat jí působit a promluvit k nám. K čemu mi budou kvanta přečtených knih, když si z nich nic neodnesu a nebudu si ani pamatovat o čem byly?

Už teď je mi jasné, že zůstanu u "postupného" čtení. Není ale na škodu zkusit něco nového a sama jsem zvědavá, jak tenhle malý experiment dopadne. Určitě očekávejte nějaké shrnutí.

A co vy? Umíte číst víc knížek najednou? Přijde vám to jako výhoda nebo nevýhoda? Pište svoje zkušenosti, ať z nich můžu čerpat.

Tak zase zpátky ke knížce, knihomolové!

Niky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Orvokki Orvokki | E-mail | Web | 24. srpna 2016 v 14:49 | Reagovat

Roky čítam tak, že mám rozčítaných viacero kníh naraz. Kedysi to bolo aj viac ako desať. :-D Keď ma nejaká nebaví, nevadí, siahnem po ďalšej a k prvej sa vrátim neskôr. Často mám rozčítané hrubé knihy poviedok či príbehov, teda nie je nutné ich prečítať naraz. Môžem si dať medzitým nejaké krimi. Aktuálne sa snažím mať len okolo päť rozčítaných kníh, nerobí mi problém preskakovať medzi žánrami a aj keď sa vrátim po niekoľkých týždňoch, veľmi dobre si pamätám, kde som skončila a nemusím si to oživovať čítaním posledných pár stránok dozadu. Asi by ma nudilo, ak by som bola viazaná na jednu knihu a až po jej dočítaní sa mala pustiť do ďalšej. Už len to, že ráno si môžem rozčítať nejaký jednoduchší oddychový príbeh, po práci spoločenský román a večer krimi je skvelé. :-)

2 casproknihomola casproknihomola | 24. srpna 2016 v 14:57 | Reagovat

[1]: Páni, to teda moc obdivuju! Je pravda, že po probuzení je lepší nějaké to lehčí čtení a po povídkách může člověk sáhnout kdykoliv :-) Přesto bych asi nedokázala číst více jak jednu knížku se složitějším dějem :-D Jsem zvědavá jak mi půjde :-)

3 Leňa Leňa | Web | 25. srpna 2016 v 7:43 | Reagovat

Víc knížek najednou nečtu :-) Občas mi ujede, že čtu třeba dvě nebo tři, ale to je často kvůli škole nebo protože mě "první" knížka nebavila, tak ji nechávám uležet. Ale radši si prostě vychutnám jednu knížku, protože čtení nejsou závody a radši si nepřečtenou knížku půjčím v knihovně znovu, než abych se stresovala, že jsem ji nestihla přečíst ;-)

4 casproknihomola casproknihomola | 27. srpna 2016 v 12:53 | Reagovat

[3]: Já zjišťuju, že ani pořádně nevím, jak na to. Takže po tomhle experimentu se pravděpodobně vrhu zase hezky na jednu knížku. Je to jak píšeš - čtení nejsou závody :)

5 Katarína Katarína | Web | 15. listopadu 2016 v 20:22 | Reagovat

Zo školy som naučená čítať viacero kníh naraz, ako beletriu tak odborné texty. Takže to problém v podstate nie je, hoci radšej čítam len jednu knihu, ale momentálne mám menší problém s čítaním a preto budem rada, ak zvládnem aspoň nejakú.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama