Čtenářská výzva 2016 #1

1. srpna 2016 v 9:12 |  Seznamy
Čtenářská výzva je projekt, který po celý rok probíhá na internetových stránkách Databáze knih. Má taky vlastní webovou stránku www.ctenarskavyzva.cz. Tam najdete interaktivní zadání, které vás přesměruje do diskusního fóra, kam mohou uživatelé přidat tipy na splnění jednotlivých zadání.


Úkolem čtenářské výzvy je, aby člověk přečetl za rok 20 knih. Každá kniha ale musí splňovat určité specifikum, díky kterému si svou výzvu plníte. Zadání jsou skvělá pro toho, kdo třeba neví, co číst. Což je někdy i můj případ. Proto jsem se rozhodla čtenářskou výzvu splnit. Bohužel jsem se na ní začala soustředit až v posledních dvou třech měsících. Z toho důvodu jsem zatím v podstatě na začátku. Pět měsíců je ale dost času na čtení, tudíž věřím, že to stihnu. A vy taky, pokud nejste pilnější než já a nemáte jí už dávno splněnou.

Pro inspiraci vám tedy představím první tři knížky z mého seznamu. Číslování odpovídá zadání výzvy.

2. Kniha poprvé vydaná v roce 2016 - Robert Fulghum: Poprask v sýrové uličce
Robert Fulghum se ke mně poprvé dostal někdy před šesti lety. Jeho úžasné knížky mě dovedly rozesmát, pobavit a zpříjemnit mi celý den. Pan Fulghum je takový správný chlápek, jehož slova prostě pohladí na duši. Jeho úvahy o tradičních, každodenních věcech zcela netradičním způsobem a pohledem jsou velmi unikátní. Přátelskost, dobrosrdečnost a radostný pohled na svět. A tohle přesně nabízí i Poprask v sýrové uličce. Nové úvahy, nové taškařiny. Přečteno jedním dechem.

3. Kniha z žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih - Andrzej Sapkowski: Zaklínač
Ve výzvě mám uvedený konkrétně druhý díl, Meč osudu. Sapkowski a jeho Geralt, Ciri a Yennefer. A taky trubadúr Marigold. Fantasy série plná příšer, kouzel, boje o území mezi králi a výborně propletený příběh. Jednotlivé díly na sebe perfektně navazují a drobnosti nebo události z prvních dílů mají své místo v celém příběhu. A pro ty, kdo by po zaklínači prahli i po přečtení knížek, vznikla trojdílná RPG herní série na počítač či PlayStation.

4. Kniha napsaná nebo inspirovaná skutečností - Jaroslav Kmenta: Kmotr Mrázek
Jaroslav Kmenta je předně investigativní novinář. Zaměřuje se převážně na české podsvětí. Kmotr Mrázek a další dva díly se staly předlohou i pro český film Příběh kmotra. Kniha je popisem událostí s daty a časy. Přesně sleduje aktivity Františka Mrázka, jeho podvůdky, rostoucí vliv a postupné vypracování se na špičku českého podsvětí. Na jednu stranu vás úplně dostane vychytralost Mrázka. Na stranu druhou vás absolutně omráčí skutečnost, že něco takového se opravdu stalo. Nejde ani spočítat, kolikrát mě u knížky zamrazilo. Skutečnost, že všechno se odehrávalo u nás, v maličkaté republice a v podstatě všem pod nosem a všem blízko.

První část mého seznamu "odtajněna". Dejte vědět, jestli jste se taky zapojili do čtenářské výzvy a jaké knížky jste pro tyhle zadání vybrali Usmívající se

Na další tři knížky se těšte zase v pondělí. A teď rychle ke knížce, knihomolové!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 1. srpna 2016 v 9:24 | Reagovat

Žádnou z těhle knih jsem ještě nečetla :-)

2 casproknihomola casproknihomola | 1. srpna 2016 v 10:12 | Reagovat

[1]: Nikdy není pozdě :-) A doufám, že tě budou bavit, jako mě :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama