A tebe to čtení jako baví?

17. srpna 2016 v 17:59 |  Život s knihou
Otázka, kterou už nejspíš slyšel každý knihomol. Mě jí nedávno položil můj kamarád a přesto, že jsem se zatvářila ve stylu "To si jako děláš srandu?", jsem vlastně nevěděla, jak mu tenhle koníček vysvětlit. A to mě vedlo k tomu se opravdu hluboce zamyslet.


Napadlo mě pár důvodů, takže pojďme na to.

1) Každý má nějaký koníček
Někoho baví to a jiného zas to. Někdo běhá, někdo hraje počítačové hry, někdo vaří a peče, někdo čte. Kdybych měla jmenovat všechno, co lidi baví, asi bychom se odsud nehnuli. Koníček je způsob využití našeho volného času tak, aby nám bylo příjemně, měli jsme z toho radost a něco nám to přineslo. A přesně tak to mám se čtením.

2) Čtu od malička
Do dneška si pamatuju, že jsem ještě ani nechodila do školy a už jsem louskala knížky o zvířátkách z farmy a velikonočním zajíčkovi. Jakmile jsem se naučila písmenka, tak jsem knížky začala milovat a tahat je všude sebou - což mi zůstalo do dneška. Ještě si živě pamatuju, jak se mi pletlo tiskací "e" a "a" a pořád jsem se mamky chodila ptát, které je které.

3) Relaxace
Po náročném dni je třeba si odpočinout a u mě k tomu patří knížka. Dívat se na televizi mi přijde trošku jako ztráta času, protože kromě pár filmů, bych si z nabídky televizních stanic opravdu nic nevybrala. A u knížky je to ta správná pohoda, kdy si člověk udělá kávu, vezme do ruky nějakou dobrotu. Sednu si na balkon, na sedací pytel, lehnu si na postel - prostě vymyslím tu správnou polohu a můžu se začíst.

4) Představivost
Každá knížka, každý příběh je originální, nový svět. Postavy a prostředí jsou nějak vykreslené, popsané. To hlavní je ale pořád na mě. Moje představivost dokreslí detaily, představí si nějak prostředí, hrdiny a věci. Každý si knížku vlastně přizpůsobí sobě. Ve filmu je už všechno dané a kolikrát všechno vypadá jinak, než jak jsem si to představovala.

5) Objevování
Cestování časem, nové světy, nadpřirozené bytosti. Nic není nemožné. Příběhy z knížek nás zavedou kamkoliv. Neustále mě překvapuje, co všechno se dá vymyslet a co všechno ještě vymyšlené nebylo. Ať už sedím kdekoliv, můžu být v podstatě úplně jinde.

A jaké jsou vaše důvody ke čtení? Dejte vědět do komentářů.

Tak rychle zpátky ke knížce, knihomolové!

Niky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lauralex Lauralex | Web | 18. srpna 2016 v 0:01 | Reagovat

Život. Bez knih nežiju. Asi takhle. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama